logo koalicja BHP 002

Jak zabezpieczać kierowców śmieciarek i ładowaczy przez zakażeniem? Co o dezynfekcji powinni wiedzieć pracownicy na tzw. „home office”? Tym razem eksperci Koalicji BHP dzielą się wybranymi sposobami na odkażanie i ograniczenie kontaktu z wirusem, zarówno w biurze, w trasie, jak i podczas pracy zdalnej w domu.

Zbudowanie bezpiecznego miejsca pracy to dziś nie tylko element odpowiedzialności przedsiębiorcy – to warunek niezbędny do tego, by pracownicy w ogóle chcieli pracować. Bez kierowców śmieciarek i ładowaczy, osób na sortowniach, branża gospodarki odpadami zostanie sparaliżowana. Dlatego konieczne jest budowanie poczucia bezpieczeństwa, a bieżąca i adekwatna dezynfekcja stanowisk pracy jest ważnym elementem. Poniżej kilka praktycznych rozwiązań.

Praca zdalna, a dezynfekcja klawiatury komputera

Sebastian Jankowski, Manager ds. IT, ENERIS

W wielu firmach pracownicy biurowi przeszli na tryb pracy zdalnej, czy to ze względu na konieczność odbycia kwarantanny czy też po prostu, aby ograniczyć wychodzenie z domu. Podstawowym narzędziem pracy staje się komputer, zatem i o jego dezynfekcję należy odpowiednio zadbać. Trzeba to jednak zrobić umiejętnie, by nie zalać sprzętu, ale też nie zniszczyć plastikowej obudowy.

Jak zatem zdezynfekować klawiaturę komputera?

Po pierwsze trzeba wyłączyć laptopa, odpiąć wszystkie kable, odłączyć klawiaturę podłączoną do komputera stacjonarnego lub go wyłączyć. Następnie należy przetrzeć klawiaturę bawełnianą szmatką ze specjalnym płynem do czyszczenia sprzętu komputerowego (z alkoholem izopropylowym) lub lekko zwilżyć ściereczkę czystym alkoholem (nierozcieńczonym z wodą!).

Do samodzielnego odkażania w żadnym wypadku nie wolno używać wody z mydłem – można w ten sposób zalać klawiaturę lub nawet całego laptopa. Wrażliwe elementy elektroniczne, jak płyta główna, będą rdzewieć, co w dłuższym okresie spowoduje uszkodzenie laptopa, a nawet dojdzie do zwarcia, co doprowadzi do uszkodzenia sprzętu, gdy za wcześnie zostanie włączony. Części mniej dostępne można wyczyścić patyczkami kosmetycznymi nasączonymi alkoholem. Następnie zdezynfekowaną klawiaturę należy pozostawić do odparowania alkoholu i dopiero wtedy włączyć laptop lub komputer stacjonarny.

Dodatkowo należy pamiętać o trzech rzeczach:

  • należy unikać jedzenia i picia w pobliżu laptopa (szczególnie orzeszków, chrupków, których okruszki wchodzą pod klawiaturę);
  • trzeba pamiętać o myciu dokładnie rąk po każdym posiłku – unikniemy tłustych śladów;
  • w taki sam sposób, jak opisany powyżej, możemy dezynfekować telefon komórkowy.

Dezynfekcja w pracy kierowcy śmieciarki i ładowacza

Patryk Kot, Główny Specjalista ds. BHP, ENERIS CUW

W celu zapewnienia właściwych warunków higieniczno-sanitarnych w trakcie wykonywania pracy w stanie epidemii, konieczna jest współpraca trzech stron: pracodawcy, pracowników i mieszkańców.

Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia odpowiedniej wiedzy i środków ochrony osobistej. Z jednej strony powinniśmy więc przeszkolić pracowników i przypomnieć podstawowe zasady higieny oraz w jaki sposób i jak często korzystać z maseczek, rękawiczek (w tym jak je poprawnie zdejmować), środków do dezynfekcji.

Dodatkowo należy uwrażliwić na zachowanie odpowiedniej odległości od mieszkańców czy sposobu zachowania w sytuacji choroby lub podejrzenia kontaktu z zakażonym (tak by niepotrzebna obecność chorej osoby w pracy nie wymusiła kwarantanny całej załogi). Pracodawca wyposaża pracownika we wspomniane środki ochrony osobistej i środki czystości (w naszej firmie wydajemy rękawiczki, maseczki, płyn do dezynfekcji dłoni, baniak z wodą do mycia rąk, dozownik z mydłem – wszystko w ilościach wynikających z charakterystyki stanowiska pracy).

Z drugiej strony każdy pracownik jest odpowiedzialny za przestrzeganie zasad higieny osobistej podczas wykonywania pracy, przeprowadzanie mycia i dezynfekcji urządzeń na stanowisku pracy i stosowanie przydzielonych środków ochrony. W praktyce w spółkach ENERIS, dla własnego bezpieczeństwa, kierowcy odbierają dokumenty od dyspozytorów w 10-minutowych interwałach i w rękawiczkach, a ładowacz pozostaje w tym czasie w samochodzie.

Zaraz po wejściu do samochodu, przed włączeniem silnika, kierowca zobowiązany jest do dezynfekcji kierownicy i drążka zmiany biegów oraz innych elementów pojazdu dotykanych w trakcie pracy (deska rozdzielcza, klamki, dźwignie, itp.). Dezynfekcje należy przeprowadzić zgodnie z właściwościami preparatu. Najczęściej wystarczy spryskanie ich płynem dezynfekującym lub 60% roztworem alkoholu i rozprowadzenie papierowym ręcznikiem lub czystą ścierką. Natomiast niektóre preparaty wymagają spłukania lub wytarcia wilgotną ścierką. W trakcie przeprowadzania mycia i dezynfekcji powierzchni należy stosować środki ochrony indywidualnej zgodne z zaleceniami producenta preparatu, gdyż mogą mieć one właściwości drażniące lub szkodliwe dla człowieka. Podstawowym środkiem ochrony w takim przypadku są rękawiczki. Należy zapoznać się z instrukcją stosowania oraz kartą charakterystyki przed zastosowaniem preparatu i nie mieszać ze sobą różnych preparatów myjących czy dezynfekujących. Nie można też zostawiać roztworu roboczego lub preparatu w nieoznakowanych opakowaniach. Ważna jest też dobra wentylacja w trakcie mycia i dezynfekcji wewnątrz pojazdów.

Wszystkie zużyte rękawiczki, maski, materiały służące do przecierania powierzchni przy dezynfekcji powinny być wkładane do oddzielnej torebki i po zakończeniu pracy szczelnie zawiązane i wrzucone do przygotowanego na bazie czerwonego pojemnika na odpady wymagające specjalnego traktowania.

Należy także bezwzględnie przestrzegać zasad higieny związanych z posiłkami czy piciem: myć ręce każdorazowo przed spożywaniem posiłków, zażywaniem leków lub kontaktem z artykułami spożywczymi. W trakcie przygotowywania posiłków niedopuszczalne jest używanie tego samego noża, ściereczki czy kubka przez co najmniej dwie osoby.

Zwiększona intensywność i częstotliwość procesów dezynfekcji i kontaktu skóry z dezynfektantem może powodować wysuszanie się naskórka, zatem dla ochrony skóry należy również stosować kremy nawilżające do rąk.

ENERIS_Jak zdezynfekować klawiaturę A4

***

Koalicja na rzecz bezpieczeństwa pracowników służb komunalnych (tzw. Koalicja BHP) to inicjatywa powołana w marcu 2019 r. w celu zwiększenia bezpieczeństwa pracowników służb komunalnych oraz wsparcia w zakresie BHP firm i organizacji nieposiadających samodzielnych zasobów BHP. Ponadto powstanie Koalicji było odpowiedzią na brak świadomości społeczeństwa odnośnie zagrożeń stwarzanych przez śmieciarki i tworzenie standardów zachowań kryzysowych (np. w sytuacji pożaru, wypadku śmieciarki).

 

Publikacje

Reformę odpadową czas zacząć

Agnieszka Fiuk- Członek Rady Programowej ZPGO, P...

21
Paź 2020

Proste założenia zawiłego systemu ROP

Agnieszka Fiuk- Członek Rady Programowej ZPGO, P...

21
Paź 2020

"Covidowych" rozwiązań nadal b…

Agnieszka Fiuk- Członek Rady Programowej ZPGO, P...

21
Paź 2020

Partnerzy

zpp

Jesteśmy członkiem
Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Wszelkie prawa zastrzeżone © ZPGO  |  Projekt i wykonanie: Hedea.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia Polityka plików cookies.