Szanowni Państwo.
W dniu 3 listopada br. przed sejmowymi komisjami Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw z udziałem przedstawiciela ZPGO, Pana Karola Wójcika. Uzasadnienie dla projektu prezentował wiceminister Jacek Ozdoba, który opowiedział o dalszych planach zmian, jakie w gospodarce odpadami chce wprowadzić MKiŚ.
Projekt w brzmieniu skierowanym do Sejmu, uwzględniał postulat Związku liczenia poziomów odpadów komunalnych odebranych na podstawie umowy w oparciu o dodawany art. 3aa, czyli 4 frakcje (projekt w brzmieniu skierowanym do konsultacji nie odnosił się w żaden sposób do art. 9g ucpg, projekt regulacji w tym zakresie pojawił się po skierowaniu przez nas uwag na etapie konsultacji). Zgodnie z projektem, nowa metoda liczona do wszystkich wytworzonych odpadów zacznie być stosowana do obliczeń za 2021 r. Sprawozdanie w tej sprawie będzie składane w 2022 roku. Ponadto projekt zakłada, że 55-proc. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia w odniesieniu do wszystkich wytworzonych odpadów gminy będą musiały osiągnąć dopiero w 2025 r. oraz odpowiednio 60 proc. i 65 proc. za rok 2030 oraz 2035. Nowela przesuwać będzie również o rok uruchomienie tzw. modułu potwierdzeń w ramach bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) – z 1 stycznia 2021 r. na 1 stycznia 2022 r. Moduł ten służyć będzie do elektronicznego rozliczania się m.in. z recyklingu i odzysku.
Wiceminister Jacek Ozdoba przyznał, że jeszcze w listopadzie trzeba oczekiwać kolejnego projektu nowelizacji ustaw odpadowych. Ma on zawierać m.in. propozycje zmian stawek opłat w nieruchomościach niezamieszkałych i w przypadku domów letniskowych. Także projekt w sprawie rozszerzonej odpowiedzialności producenta powinien zostać opublikowany do końca listopada. Trwają także prace nad przepisami dotyczącymi magazynowania paliw RDF i preRDF. Wiele wskazuje na to, że wydłużony zostanie okres magazynowania z obecnie obowiązującego roku do 3 lat.
Po dyskusji projekt został przegłosowany bez istotnych zmian i trafił do dalszych prac.