Na zamkniętym posiedzeniu połączonych komisji sejmowych (OŚ,ZNiL oraz ST i PR) w dniu 10.09.2014 r. do skonsultowanego już projektu dodano zapisy, które są oceniane przez sektor prywatny jako niebezpieczne (dla niego samego), szkodliwe dla gospodarki odpadami komunalnymi (efektywności systemowej) oraz dla interesów konsumentów (członków wspólnot samorządowych).
Chodzi o zapisy ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - uchwalonej przez Sejm 10.10.2014r. W myśl niektórych zapisów, gmina będzie miała nieograniczone prawo do odstępowania od procedur konkurencyjnych i organizowania gospodarowania odpadami tylko i wyłącznie w kręgu własnych spółek, roztaczając nad nimi parasol monopolu. Będzie zatem miała też prawo wskazywania – bez żadnych kryteriów i procedur wyłaniania - instalacji do przetwarzania odpadów. W opinii Związku wyszczególnione zostało czternaście negatywnych konsekwencji tych zapisów - OPINIA z dn.17.10.2014r. - Pobierz
Wszystkie negatywne konsekwencje wprowadzenia inkryminowanych zapisów, nie mają „drugostronnie” żadnej równoważnej przyczyny, dla której należałoby je zaakceptować. Nie ma żadnej praktycznej, ekonomicznej, czy też wynikającej z celów ochrony środowiska racji, dla której zapisy miałyby się ostać. Chore jest bowiem państwo, które mnoży ustawy i rozporządzenia, nie wdraża zaś „dobrych praktyk” i nie wymusza pewnych zachowań np. ostracyzmem środowiskowym. Dlatego tak liczymy na mądre korekty w Senacie RP!
Witold Zińczuk, Przewodniczący Rady Programowej ZPGO